Hasar taleplerinde izlenen yolu sizlerle paylaşmak isteriz.

Birçok avukatımız hasar talebinde bulunmak için kendisine dava açılması gerektiğini ya da kendisi hakkında şikayet olması gerektiğini düşünüyor. Bu düşünce bu uygulamayı yapan sigorta şirketleri için doğru ancak bizim için değil !

Neden mi Themis Sigorta ?

Themis Sigorta olarak Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortası teminatını sağladığımız Gulf Sigorta’nın poliçesi claims made yani talebe bağlı bir poliçedir. Poliçenin ilk cümlesinde de bu belirtilir. Bunun haricinde Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında da talebe dayalı olarak ödeme yapılabileceği belirtilmiştir.

Hasar Süreci Nasıl İşliyor ?

Müvekkilinizin ya da 3. Bir şahsın; Avukatlık Mesleğinde hata, ihmal ya da görev aksatma olarak değerlendirilebilecek bir durum söz konusuysa,

Hukuki olarak telefi yolu kalmamışsa yani tüm hukuk yolları tüketilmişse,

Avukatlık Mesleğinde hata, ihmal ya da görev aksatma olarak değerlendirilebilecek bir durum sebebiyle maddi ya da manevi zararı doğmuşsa,

Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortasında hasar için telefon, mail, fax ya da noter kanalıyla hasar dosyanızın açılması için başvuruda bulanabilirsiniz. Gerekli dosya oluşturma işlemleriniz yapıldıktan sonra hasar sorumlunuzun iletişim bilgileri size iletilir. Hasar sorumlunuz iş yoğunluğuna bağlı olarak en fazla 2 gün içinde sizinle iletişime geçerek inceleme için gerekli olan evrakları talep eder. Uygulamada gördüğümüz incelemelerin evrakların iletilmesinden sonra 1 – 2 hafta içinde tamamlanıp dosyanın nihayete erdirilmesi şeklinde oldu.

Diğer Konular;

Avukatlar Mesleki Sorumluluk Sigortasında , sadece sigortalımız olan Avukatlarımızın hasar bildirimleri ile dosya açılabilmektedir.

Dosya incelemelerinde sigortalı mahremiyeti ve KVK hükümleri uyarınca Veri mahremiyeti korunmaktadır.

Dosyanızla ilgili bilgiler sigortalı avukatımız haricinde hiç kimse ile paylaşılmamaktadır. Böyle bir talep olması halinde Noter kanalıyla bildirim yapılması izni ya da kişinin sizin bilgilerini talep edebilmesine ilişkin vekaletnamesinin olması zorunludur.

Ödeme Zarara uğrayan 3. Kişiden alınan muvafakatname ile Sigortalı Avukatımızın hesabına yapılmaktadır.

Avukat Mesleki Sorumluluk Sigortası ile ilgili tüm sorularınız için BURADAN ya da BU ADRESTEN adreslerinden ya da 0 533 167 8500 – 0530 320 3961 nolu telefonlanlardan bize ulaşabilirsiniz.

Not:

Sürelerin kaçırılması, Davanın hatalı ya da hiç açılmamış olması, hatalı işlemden dolayı doğabilecek karşı vekalet ücreti vb durumlar hata olarak değerlendirilebilir.
Her dosya kendi içeriğine göre değerlendirilmektedir. Bu yazı ile genel işleyiş anlatılmaktadır.

Son Yazılar